Öksürükle Baş Etmenin Yolları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı şikayetleri de artmaktadır. Çoğu zaman vücut direncinin sağlanamaması hastalığın da zor atlatılmasına neden oluyor. Soğuk algınlığının en büyük belirtilerinden biri de öksürük şikayetleridir. Öksürük kimi zaman balgamlı olabilirken çoğu zaman da kuru öksürük olarak kendini gösterebiliyor. Balgamlı öksürüklerde antibiyotik tedavileri gerekliyken kuru öksürük için çoğu zaman çare bulunamayabiliyor. Bu nedenle kuru öksürüğü olan kişiler için doğal yöntemleri denemek de önemli hale geliyor. Peki öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük şikayeti olan kişilerin soğuk ya da aşırı sıcak gıdalardan uzak durması gerekiyor. Öksürük için kullanılan bitki çaylarının kullanılırken ılık olması önemlidir.

Karabiber Çayı İle Öksürük Tedavisi

Gıcık halinde oluşan öksürükleri geçirmek çok kolay olmuyor. Özellikle soğuk algınlığının bitimine doğru kuru öksürük şikayetleri başlar. Kendinizi iyi hissetseniz dahi kuru öksürük şikayetinden bir türlü kurtulamıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumların üstesinden gelebilmek için boğazınızı yumuşatacak ve gıcık nedeni ile oluşan öksürüğü gidermek gerekecektir. Karabiber çayı gıcık halinde oluşan öksürüklerde etkilidir. Karabiber çayı için taze çekilmiş karabiber bal ile karıştırılır. Bir çay kaşığı kadar karabiber ve 2 tatlı kaşığı bal karıştırılır. Daha sonra üzerine ılık su eklenir. Bal ile kekik karıştırmak da öksürüklerde etkilidir.

Soğuk Algınlığı İçin Doğal Çözümler

Kış ayları ya da bahar aylarında sık karşılaşılan soğuk algınlığı ne kadar dikkat etseniz de sizi bulabiliyor. Özellikle salgının yaygın olduğu aylarda soğuk algınlığından kaçmak neredeyse imkansız hale gelebiliyor. Peki soğuk algınlığına ne iyi gelir? Soğuk algınlığı için C vitamini alımına özen göstermek gerekiyor. Soğuk algınlığı nedeni ile burun akması ve burun tıkanıklığı yaşayan kişiler için etkili gıdalardan biri de tavuk çorbasıdır. Özellikle hasta çorbası adı ile de bilinen tavuk çorbası burun akmasının önlenmesinde etkilidir. Soğuk algınlığı ile birlikte mide bulantısı da yaşanabilir. Vücudun dirençsiz kalması mide üşütmesi sorunlarına da neden olabiliyor. Mide üşütmesine ne iyi gelir diye merak eden kişilerin öncelikle yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Nane ya da kekik ile yapılan bitki çayları mide üşütmesine iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir