Örgü Kolye Nasıl Yapılır

El işi takı modellerinin günümüzde daha da değer kazanması, bu alandaki farklı ve yeni model arayışlarını da hızlandırdı. Örgü kolye modelleri arasında renkli ve birbirinden şık tasarımlar ön plana çıkıyor. Öncelikle hobi amaçlı yapılan bu iş, bir zaman sonra mesleğe ve marka yapılanmasına kadar gidiyor.

örgü kolye yapımı 3_cantamodelleri

Sizlere oldukça şık örgü kolye yapımı anlatan bir yazı paylaşıyoruz.

Gerekli olan malzemeler:

  • 2 renk nakış ipliği
  • 12 numara tığ
  • Hint taşları
  • Dökümler
  • Çivi, halka, kapama, papağan, 2 farklı renk kristal, zincir.

 

Öncelikle nakış ipliğini işaret parmağınızın etrafına 15 kere dolayarak, bir halka oluşturun. Tığınızla bu halkanın içinden geçip bir ilmek alıp iki ilmeği birden çekerek tığınızdan çıkartın. Halkanızın etrafını ilmeklerle dolayarak doldurun (örgünüzün yandaki örnek kolye gibi simli olmasını istiyorsanız nakış ipliğinizle birlikte nakış simini de kullanarak örgünüzü oluşturun.

örgü kolye yapımı 2_cantamodelleri

Birinci sıranız tamamlandığında ikinci sıranızı da birinci sıranızın üzerindeki ilmeklerden batarak, bir ilmek alıp iki ilmeğinizi birlikte çıkarak ikinci sırayı da sonuna kadar doldurun. En son örgünüzün arka tarafına geçip ilmeğinizin içinden ipliğinizi çekerek kitleyip fazla kısmını kesiniz. Böylece örme halkanız tamamlanmış olacak.

örgü kolye yapımı_cantamodelleri

Oluşturduğunuz halkalara tersinden çivinizi geçiriniz. Ortasına örgünüze uygun renklerde seçtiğiniz taşları yerleştiriniz. Çivinizin ucunu örgünün diğer başından çıkarak kıvırın. Bütün halkalarınızı bu şekilde taşlarla süsleyerek tamamlayınız.

farklı örgü kolya modelleri

Kolyenizde kullanacağınız püskülleri hazırlamak için, ipinizi üç parmağınızın etrafında (ya da uzun bir püskül istiyorsanız bu mesafeyi daha uzun tutarak) 10-15 kez (simli iplikte 30-50) dolayarak geniş bir halka oluşturun. Püsküllerinizi zevkinize göre iki renk iplik kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

tarama0452

Oluşturduğunuz halkanın ortasına tığınızı yerleştiriniz. 15-20 cm. boşluk bırakarak ipinizi kesiniz. Kestiğiniz ipi oluşturduğunuz halkanın etrafında tam tığın altında olacak şekilde dolayarak üst kısmını ipliğinizin içinden geçerek düğümleyiniz. Tığınızı çıkartıp uçta kalan fazla ipi üste oluşan boğumun içinden yukarıya çıkararak sap kısmını oluşturup deri kapama ile kapayınız.

örgü kolaye nasıl yapılır

Oluşturduğunuz halka ve püsküllerin aralarına, çivilere geçirip kıvırdığınız dökümleri, kristalleri kullanarak ve bu parçaları birbirine geçirerek kolyenizi tamamlayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir