Örme Yüzük Nasıl Yapılır?

örme yüzük nasıl yapılır

 

MALZEMELER

  • 4 numara çek kristali
  • Değişik renkli küçük boy kum boncuk
  • 25 lik misina

 

1 metre uzunluğunda misinanızı kesiniz. Her iki ucundan elinizde tutarak sağ ipinize bir kristal iki kum, sol ipinize iki kum bir kristal takıp sola taktığınız kristalden çaprazlayınız.

Örmenize sağ ipinize iki kum sol ipinize iki kum bir kristal takıp sol elinizdeki kristalden çaprazlayınız. Bu işleme ortada dokuz kristal olana kadar devam ediniz. Sağ ipinize iki kum bir kristal iki kum takıp sol ipinizle iki kumdan çaprazlayınız. Sağ ipinize bir kristal iki kum bir kristal takıp sol ipinizle çaprazlayarak ikinci sıranıza dönme işlemini tamamlayınız. Sol ipinizi iki kumdan yürüyüp sağ ipinize iki kum bir kristal takıp sol ipinizle çaprazlayınız. İkinci sıranın bitmesine bir kristal kala yürüdüğünüz sol ipe bir kristal iki kum takıp iki kumdan çaprazlayıp ikinci sıranızı tamamlayınız.

 

örme yüz

 

Sol ipinize bir kristal iki kum bir kristal takıp sağ ipinizle çaprazlayın. Sol ipinizi yürüyüp sağ ipinize iki kum bir kristal takıp kristalden çaprazlayarak örgünüze devam ediniz. Beş sıra tamamlana kadar dönüş işlemlerini uygulayarak yüzüğünüzün üst kısmını oluşturunuz.

 

Tamamladığınız örgünüzü ikiye katlayınız. Misinanızın birine iki kum takıp ipinizi bir kristalden yürüyerek ipleri karşılıklı duruma getiriniz. Misinanızın birine iki kum takıp diğeri ile çaprazlayınız. Birer kristal yürüyüp iki kumla çaprazlayarak kenarları dikme işlemini tamamlayınız. Kenarlarda iki kumdan yürüyerek aynı işlemi yapınız.

Yüzük altını örmek için alt kısımda ipinizin birini birinci ve ikinci kristalin arasına diğer ipinizi de dördüncü ve beşinci kristalin arasına yürüterek getiriniz. Sağ ipinize iki kum sol ipinize on kum takıp sekiz kum boncuktan çaprazlayınız.

 

Sağ ipinize bir kum, sol ipinize sekiz kum takıp yedi kum boncuktan çaprazlayınız. Bu işleme çaprazladığınız kısımlarda birer kum bon cuk eksilterek ortada üç kum kalana kadar devam ediniz. Üç kumla çaprazlama işlemini parmak ölçünüze göre ayarlayarak uygulayıp artırma işlemine geçip örmeye devam ediniz (standart ölçü için altı kez uygulayın).

 

Birer kum boncuk artırarak sekiz kum boncuktan çaprazlayarak oluşturduğunuz kısmı, sağ ipinize iki kum sol ipinize iki kum takıp başlangıçta iplerinizin olduğu konuma tam karşısına denk gelen yerlerden yürüterek her iki ipinizi de sağ ve sol başlarda düğümleyip kum boncuklardan yürüyerek aralara bir kum boncuk takıp yürüme işlemine devam ederek yüzü~ altını birer kum boncukla doldurarak sonuna kadar tamamlayınız. İplerinizi düğümleyip kesip yok ederek yüzüğünüzü tamamlayınız.

Nasıl Yapıldığını izlemek için videoyu izleyebilirsiniz.

Örme yüzük nasıl yapılır video:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=b7iErOFrmPE]

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir