Ponponlu Bere Nasıl Yapılır ?

Beremizin yapımında 8 numara şiş ve kalın bir ip kullanıyoruz. Bizim kullandığımız marka Bosfor. Eğer bu ıpı bulamazsınız Nako ettiği ve Özel ipini kullanabilirsiniz. Örgümüze 40 ilmek çekerek başlıyoruz. 40 ilmek çektikten sonra ipliğimiz uç kısmını bağlıyoruz. Bir düz bir ters örgü ile sıra sonuna kadar lastik örgü yapacağız. İlk sıramızı tamamladıktan sonra arka tarafa geçiyoruz. Arka kısımda düzlere düz, terslere ters olarak öreceğiz. İkinci sırayı tamamladığımızda örgümüzün düz yeri ipimizin sol tarafta iken olacak. Bu şekilde 8 sıra lastik örgü öreceğiz.
Ponponlu Bere (Şapka) Nasıl Yapılır

Örgümüzü 8 numara şiş yerine farklı bir numara şiş ile örmek isterseniz örgümüzün açılmış genişliği yaklaşık 43-44 cm. olmalı. 8 sıra lastik örgü ördüğümüzde yükseklik yaklaşık 7-8 cm. olmalı.

Şimdi su dalgası örneğimizi örmeye başlayabiliriz. İpimiz ön tarafta iken 2 ilmeğimizi ” boş alıyoruz. 3. ilmeğimizi ters örüyoruz. İpimiz ön tarafta iken ” boş bir ilmek alıyoruz, sonraki ilmeği ters olarak örüyoruz. Sıra sonuna kadar ” boş bir ilmek alarak, bir ilmekte ters örgü örerek örüyoruz.

Diğer yüze geldiğimizde sıra sonuna kadar komple ters olarak örüyoruz.

Tekrar ön yüze geliyoruz. Şimdi dalgaları kaydıracağız. Bunun için bir tane “boş aldık, diğerini ördük, bir tane” boş aldık, diğerini ördük. Bu işlemi de sıra sonuna kadar yapıyoruz.

Tekrar arkaya geldik. Arka tarafta yine sıra sonuna kadar ters olarak örüyoruz. Arka tarafları da işlemde onu seferinde sıra sonuna kadar ters olarak öreceğiz ve onu.

Tekrar ön yüze geldiğimizde tekrar 2 tane ” boş alıyoruz, diğerini örüyoruz. Sonra bir tane ” boş alıyoruz, diğerini örüyoruz. Tekrar bir tane ” boş alıyoruz ve sonrakini örüyoruz. Bu işlemi de sıra sonuna kadar bu şekilde yapıyoruz.

Örneğimizi bu şekilde yaklaşık 13 tane olacak şekilde öreceğiz. Şuana yaptığımız örgümüzün yüksekliği yaklaşık 20 cm kadar olmalı.

Sonraki aşamada ipliğimizi iğneye geçirip iğneyi ilmeklerimizin arasından sıra sonuna kadar geçirip ipliğimizi çekiyoruz. Videomuzda ki gibi birleştirmeleri fırsat ponponumuzu da ekledikten sonra örgümüzü tamamlayabiliriz.

Kaynak: youtube/Pratik Yazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir