Prostat

prostat_çantamodelleri.biz

Prostat nedir?

Prostat, erkeklerde, idrar torbasının boynu ile üretranın başlangıcını, çepeçevre saran, kestane biçimindeki bezdir. Prostat, gelişimini, ergenlik döneminde tamamlar. Rengi beyaz, kıvamı ise sertçedir.

Prostat hastalıkları nelerdir?

Prostat akıntısı; Süreğen prostat iltihaplarında, prostat kökenli olarak sümüksü bir sıvının üretradan akması.

Prostat iltihabı; Prostatta görülen akut ya da süreğen iltihaplardır. Adi mikroplardan ya da cinsel organ-idrar yolları enfeksiyonundan ileri gelebilir. Bazen de prostat adenomu (iyi huylu ur), neden olabilir.

Prostat urları

Prostat urları da iyi huylu urlar ve kanser olmak üzere iki çeşittir. Daha çok iyi huylu urlar görülür. Prostat adenomu da denilen bu durumda, işeme bozuklukları görülür. Prostat kanserinde ise hastalık genellikle kemik metastazları ile anlaşılır. Prostat adenomu halk arasında, prostat büyümesi olarak bilinir.

Tedavisi

Genelde kanser ya da adenom için ameliyata başvurulur. Prostatın tamamı ameliyatla çıkarılabilir. Adenomiarda prostatın tamamı yerine, sadece adenomun alınması da söz konusudur.

Prostat rahatsızlıklarında kullanılan bitkiler

Prostat kanseri için:

Yakı Otu: Prostat kanserinde en çok bilinen ve kullanılan bitki yakı otudur. Yakı otu hemen hemen tüm prostat hastalıklarında kullanılmaktadır.

Prostat büyümesi için:

Ayı yemişi (Koca yemiş), mazı yaprağı, yakı otu, fındık yaprağı, servi, ardıç, at kestanesi.

Prostat iltihabı için:

Sarımsak, soğan, ayrık otu, yakı otu, servi yaprağı, biberiye.

prostat6_çantamodelleri.biz

Yakıotu nasıl kullanılır?

“Onagraceae familyasına bağlı, bilimsel adı, “Epilobiurn” olan yakı otunun, aynı amaçla kullanılan birkaç önemli türü vardır. Bunlar,

–          E. Parviflorum (Dere yakı otu)

–          E. Roseum  (Küçük çiçekli yakıotu)

–          E. Montana  (Dağ yakı otu)

–          E. Hirsutum (Çayırgülü)

–          E. Angustifolium (Pembe çiçekli yakı otu)

Prostatla ilgili tüm sorunlarda, yakı otu, çay olarak kullanılır. Yakıotundan çay yapmak için, 1 çay kaşığı dolusu yakı otunu, 25/0 gr. kaynar su içinde haşlayın. 1-2 dakika demlenmesini bekleyip süzün. Yakı otu çayını günde 2 bardak içebilirsiniz. Sabah aç karnına 1 bardak, akşam yemekten yarım saat önce 1 bardak olmak üzere 2 bardak çay yeterlidir. Uzunca bir süre bu şekilde içmeye devam edebilirsiniz. İki bardaktan fazla içmemeye dikkat ediniz.

prostat5_çantamodelleri.biz

Kocayemiş nasıl kullanılır?

Ericaceae familyasına bağlı kocayemiş (Arbutus unedo), prostat büyümesi ve iltihabında kullanılan 4 m’ye kadar boylanabilen, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaççıktır. Kırmızı-turuncu renkteki meyveleri yenir. Ezmesi de yapılır. Ayı yemişi, hocayemişi, dağ yemişi, davulga gibi isimlerle de bilinir. Kocayemişten çay hazırlamak için yapraklarından yararlanılır. 50-100 g kocayemiş yaprağını, 1 litre suda, bir taşım kaynattıktan sonra, ateşten alın ve süzün. Sabah kahvaltıdan yarım saat önce ve akşam yatmadan önce olmak üzere, günde iki kahve fincanı kadar içebilirsiniz. İyileşme görülene kadar içmeye devam edebilirsiniz.

prostat4_çantamodelleri.biz

Servi nasıl kullanılır?

Gerek prostat büyümesi, gerekse prostat iltihabında kullanılan servi (Cupressus sempervirens), Cupressacea familyasına bağlı, 20-30 m’ye kadar boylanabilen, piramit tepeli bir ağaçtır. Dallar, gövde ile dar açı yaparak çıkar. Koyu yeşil renkte yapraklara sahiptir. Türbelerde, camilerde mezarlıklarda çok bulunur. Gerek prostat iltihabı, gerekse prostat büyümesinde, servi yapraklarından      yapılan çaydan                 yararlanılır. Çayı hazırlamak için, ince kıyılmış bir avuç servi yaprağını, 1 litre suda bir taşım kaynatın ve süzün. Günde iki kez, sabah kahvaltıdan yarım saat önce ve akşam yatmadan önce birer çay fincanı içebilirsiniz. İyileşene kadar devam edebilirsiniz.

prostat3_çantamodelleri.biz

Ardıç (Suniperus communis) nasıl kullanılır?

Ardıç da servi gibi, servigiller (Cupressacea) familyasına bağlı, çalı tipinde bir bitkidir. Eskiden beri ardıç meyveleri halk hekimliğinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Meyveler iki sene içinde olgunlaşır. 5-8 mm çapında, küremsi ve siyahımsı-mor renklidir. Üzeri çoğunlukla bir mum tabakası ile kaplıdır. Ardıç’ın meyveleri ekim-kasım aylarında toplanıp, açık havada kurutulur. Kullanılacağı zaman, havanda dövülerek toz haline getirilir. Prostat büyümesinde bu tozdan yapacağınız çaydan yararlanabilirsiniz. 1 bardak kaynar suya, bir çay kaşığı dolusu ardıç meyvesi tozu koyduktan sonra, kısa bir süre (2-3 dakika) demlenmesini bekleyin. Günde 2 kez, kahvaltıdan yarım saat önce ve akşam yatmadan önce birer bardak içebilirsiniz. İyileşme sağlanana kadar çayı içmeye devam edebilirsiniz.

prostat2_çantamodelleri.biz

Biberiye nasıl kullanılır?

Biberiye (Rosmarinus officinalis), ufak yapraklı, yaprakların altı beyaz, üst yüzeyi yeşil, 50-150 cm boyunda çalı formlu bir bitkidir. Birçok hastalığın yanı sıra prostat iltihabında kullanımı yaygındır. İnce kıyılmış bir avuç biberiye yaprağını 1 litre kaynar suda haşladıktan sonra, bir süre demleyin ve süzün. Bu çaydan, sabah kahvaltıdan yarım saat önce ve akşam yatmadan önce birer bardak içebilirsiniz. Yemek aralarında soğan-sarımsak yemek de, prostat iltihabında iyi sonuç verir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir