Rahim Ağzı Kanseri Işıkla Taranacak

Gelişen MHS teknolojisinde, rahim ağzı dokusuna gönderilen ışığı sağlıklı hücreler ile fiziksel ve kimyasal yapısı bozulmuş atipik hücreler farklı şekilde geriye yansıtıyor.· MHS bu farklılığı algılama temelinde çalışan bir teknoloji. Testi uygulayan doktor ekranda üç tip sonuç görüyor. Yeşil, rahim ağzındaki bütün hücrelerin sağlıklı olduğunu ve hastanın rutin sürelerle taranması gerektiğini söylüyor. Sarı, risk faktörünün orta düzeyde olduğunu ve hastanın daha kısa sürelerle takip altına alınması gerektiğini anlatıyor. Kırmızıysa rahim ağzı dokusunda öncü kanser hücrelerinin bulunduğunu ve kolposkopi, LEEP, konizasyon gibi ileri teşhis ve tedavi süreçlerine başlanması gerektiği sinyalini veriyor. İşlem yaklaşık 2 dakika sürüyor.

rahim-agzi-kanseri-testi-baska-kanserlerin-4238633_9920_300

Daha Erken Teşhis Daha Erken Tedavi

Yöntemi kullanan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından Prof. Dr. Mete Güngör, “Yeni tekniğin
doğruluk oranı yüzde 90′ a yakın. Aynı seansta sonuç vermesi avantajlarından.

Halen rutinde uygulanan tarama testi smear, o anki durumu gösteriyor. Ancak MHS yüzeyden daha derindeki hücrelere de ulaşıyor ve önümüzdeki 1-2 sene içinde de bir şey çıkıp çıkmayacağını
söyleyebiliyor. Cihaz önümüzdeki birkaç yıl içinde riskli grubu belirleyip, onları daha iyi, daha yakından takip etmenizi sağlayabilir. Hastayı, zaman kaybetmeden direkt tanı yöntemlerine yönlendirebilir
hale getiriyor” diyor.

Tanı Koymuyor

Peki, tarama testi smear veya tanı yöntemi olan kolposkopinin yerini alır mı? Prof.
Dr. Güngör, şunları söylüyor:

“Esas önemli olan tarama yöntemlerindeki başarıyı artırmak. Smear efektif bir yöntem. 1950’lerden
beri kullanılıyor ve rahim ağzı kanserinde belirgin düzeyde azalma da sağladı. Belirli bir noktaya geldi ve başarısı daha yükseğe çıkamadı. Smear bakacak personel ve patolog yetiştirmek ayrıca maliyetli. Üstelik yüzde 30 oranında yalancı pozitiflik ve negatiflik de söz konusu. Gereksiz testler yapmamız
gerekebiliyor. Ya da tam tersi sonucun çıkması için 3-10 gün bekleniyor. Bu bekleme de
hastada sıkıntı yaratabiliyor. Yeni teknik tüm bunları ortadan kaldırabilir. Ancak bu bir tanı yöntemi değil. Tanı için yine kolposkopi ve biyopsi gerekecek”

 

Çok eşli yaşamak riski artırıyor

 

DÜNYA genelinde rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü. Her yıl 530 bin
kadın bu tanıyı alıyor. 275 bin kadınsa bu nedenle kaybediliyor. Dünyada rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybeden kadınların büyük çoğunluğu düşük ya da orta gelirli ülkelerde yaşıyor.
Aşağıdaki faktörler riski artırıyor:

Çok eşlilik, HPV, Stres, Sigara alışkanlığı,  Fazla çocuk doğurmak, Erken yaşta çocuk doğurmak, Sosyo ekonomik seviyelerin düşük olması, Aile üyelerinde görülmesi.

Belirtilere Dikkat:

  • Rahim ağzı kanserinin ilk evresinde belirtileri yok denecek kadar az. Ya da tıbbı teknolojik gelişmeler bu belirtileri tespit etmeye yetmiyor.
  • Genellikle adet dönemleri arasında ya da cinsel ilişkiden sonra kanama,
  • Vajinadan rahatsız edici kokuların gelmesi
  • Cinsel İlişki Sırasında Acı Hissedilmesi

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir