Sarı Sabır (Aloe vera)

sarısabır4_çantamodelleri.biz

Yaprakları etli ve kırılgan, rozet biçiminde gövdeyi saran bitkilerdir. Acı bir özsu içeren bitkiler eczacılıkta da kullanılır. Yetiştirilmeleri kolay ve dayanıklı bir bitki olmaları nedeniyle, iç dekorasyonda sıkça kullanılan süs bitkisidir.

sarısabır_çantamodelleri.biz

Bitkisel özellikleri:

Zambakgiller familyasına bağlı, çoğu türleri tropikal ve Güney Afrika kökenlidir. Bazı türler, küçük sapsız, bazıları ise ağaçsı, bol dallıdır. Yapraklar hepsinde etli ve kalındır. Çiçekler uzun bir çiçek sapı üzerinde kırmızı, yeşilimsi sarı renklerdedir.

Önemli türleri:

Süs bitkisi olarak kullanılan başlıca sarısabır türleri;

–          Aloe variegata (Özellikle cam önlerinde yetiştirilmeye uygun)

–          Aloe arborescens (3 metreye kadar boylanabilen ve kolayca çiçeklenen bir tür)

–          Aloe humilis (bodur bir türdür)

–          Aloe bakeri

–          Aloe nobilis

Hasır, halat vs. yapımında kullanılan örgü lifleri elde edilen türleri:

–          Aloe perfoliata

–          Aleo indica

–          Aloe angustifolia

–          Aloe vulgaris

Eczacılık ve halk hekimliğinde kullanılan türler:

–          Aloe vera

–          Aloe ferox

–          Aloe spicata

–          Aloe africana

Bakımı

Işık isteği: Olabildiğince fazla güneş isterler. Özellikle yaz aylarında ışık isteği çok fazladır. İç mekanda güneye bakan, bütün gün güneş alabilen ortamlar çok uygundur.

Sıcaklık isteği: Gece sıcaklığı 10-16 derece olan ılık ortamları severler. Kışları daha serin bir ortamda tutulmaları gerekir. 5-8 derece sıcaklık sarısabır için yeterlidir.

Su isteği: Yaz aylarında normal bir sulama yeterlidir. Haftada 2 kez su verebilirsiniz. Suyun yaprak üzerinde kalmamsına özen gösterin. Çünkü yapraklarda kalan sular zamanla çürümeye neden olabilir. Kışın sa hemen hemen hiç su vermeyin.

Nem ihtiyacı: Sarısabır kuru havaya son derece dayanıklı bir süs bitkisidir. Kuru havadan dolayı herhangi bir rahatsızlık duymazlar. Yalnız yapraklarda su kalmamasına ve iyi bir havalandırmaya özen göstermenizi isterler.

Toprak isteği: Geçirgenliği iyi, tınlı toprakları severler. Saksının drenajının da iyi olması gerekir. Çünkü saksıda su birikmesi de olumsuz etkiler. Toprağına kum ya da perlit karıştırarak geçirgenliğini sağlayabilirsiniz.

Gübre isteği: gübre vermede genelde 2 amaç vardır. Birincisi toprağın bitki besin maddelerince zenginleştirilmesi, ikincisi ise toprağın fiziksel, kimyasal, biyolojik olarak elverişli hale getirilmesidir. Sarısabırda da gübre daha çok köklerin rahat gelişebilmesi amacıyla yapılır. Bunun için de zaman zaman ve düşük konsantrasyonlu gübre vermeniz yeterli olacaktır.

sarısabır2_çantamodelleri.biz

Üretimi

Sarısabırda üretim. Kök sürgünlerinin ayrılması ile veya yaprak çelikleri ile olabildiği gibi, tohumla da çoğaltılabilmektedir. En kolay ve pratik olan kök sürgünlerinin ayrılması ile çoğaltmaktadır. Yalnız köklerin zarar görmemesine özen göstermeniz gerekir.

En önemli zararlıları:

Sarısabır gibi kalın ve etli yapraklara sahip süs bitkilerinde emici böcek zararına fazla rastlanmaz. Ancak az da olsa zaman zaman kabuklu bitler ona zarar verir. Kabuklu bitler, küçük ve çeşitli biçimlerde bulunabilirler. Sivilce, tümsek veya pul şeklinde, kendilerini bir yere tespit ederek ince hortumlarını bitkinin damarlarına sokarlar. Kendileri için gerekli gıdayı bu şekilde bitkinin besinine ortak olarak alırlar. Bitkinin de zayıflamasına neden olurlar. Süs bitkilerinin de diğer bitkiler gibi birçok düşmanı vardır. Doğada açık alanlarda bu düşmanlarla mücadele çok kolay olmayabilir. Fakat süs bitkilerinde görülen afit (yaprak bitleri), unlu bitler, kabuklu bitler vs. ile ilaçlı mücadelede çok kolay ve kısa zamanda olmaktadır. Çiçeklerinizin ya da ilaç bayilerinin önereceği herhangi bir kabuklu bit ilacı sizi bu dertten kurtaracaktır.

Hastalıkları: Sarısabırda en çok görülen hastalık, aşırı sulamalardan dolayı, köklerde meydana gelen çürüklerdir. Aşırı sulama, mantari hastalıkların artmasına neden olduğu gibi, köklerin havasız kalarak bitkinin de zarar görmesine neden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir