Şifalı Sebzeler: Patlıcan

şifalısebzeler patlıcan çantamodelleri.biz  Şifalı Sebzeler: Patlıcan

PATLICAN

Pankreas, karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendirir. Börek yanması ve ağrısını dindirir. Kalbi dinlendirir. Patlıcan A vitamini, fosfor ve kendisine has, bazı esanslara sahiptir. Bunlar sinirleri teskin eder, kalp çarpıntısını giderir. Böbrekleri çalıştırır. Bol idrar söktürür, vücutta toplanan fazla suyu dışarı boşaltır, kilo verdirir. Patlıcan karaciğer tembelliğini giderir, safra salgısını artırır. Aynı şekilde pankreas bezesini de çalıştırıp, tembelliğini giderir. Patlıcan kansızlığa da iyi gelir, kanı artırır. Patlıcan yaprakları suda haşlanarak yanık, apse, hemoroit gibi ağrılı kısımlara vurulursa, oraları yumuşatır ve ağrılarını azaltır.

NOT: Yenilecek patlıcanlar tam olgunlaşmış olmalıdır. Mevsim sonu, yarısı ham, olgunlaşmamış, uçları yeşil kalmış patlıcanlar Solanin denilen kuvvetli zehir ihtiva ederler. Bu patlıcanlar insanda bulantı ve ishal yapar. Bilhassa mide ve bağırsakları hassas veya hasta olanlara ham patlıcanlar çok dokunur. Patlıcan en sıhhi olarak; kül veya ocakta pişirilip, kabukları soyulmalı ve ince kıyılmalı, tencerede bol zeytinyağı ile kıyılmış bir soğan kavrulmalı ve üzerine patlıcan katılıp yenilmelidir. Patlıcanın sulu yemeği de yapılabilir. Şeker, mide, cilt (egzama), barsak ve karaciğer hastalığı olanlar patlıcanı çok az ve iyi hazırlanmış olarak yemelidirler. Bu hastalıkları ileri derecede olanlar, iyileşinceye kadar patlıcan yememelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>