Sıklamen

Siklamen (cyclamen)

Akdeniz bölgesinde doğal olarak yetişen, birçok varyete ve çiçek formu bulunan, halk arasında dağ menekşesi, elden bahar gibi yöresel adlarla da bilinen bir iç mekan bitkisidir.

Çevre koşullarından çok etkilenen bir bitki olan sıklamen, yetiştiricisinden çok şey bekler. Bakımı ile ilgili her şeyi bilmeli ve eksiksiz yerine getirmelisiniz. İyi bakılmayan sıklamen çok çabuk ölür.

Sıklamen’in Bitkisel Özellikleri:

Primulaceae (çuhaçiçeğigiller) familyasından; kalp şeklinde, gümüşi yeşil yapraklı, açık pembeden mora kadar değişen renklerde çiçeklere sahip bir bitkidir. Kışın; ilkbaharda ya da sonbaharda çiçek açan türleri vardır.

Orta Avrupa, Akdeniz Bölgesi ve Batı Asya kökenli bir bitkidir. Buhuru meryem, tavşankulağı gibi yöresel adları da bulunur.

Önemli türleri:

Bahçe sıklameni (C. neopalifanum): Yumru çapı 30 cm’yi bulur. Çok yıllık, çiçekleri 5’1i tipte olup her sapın ucunda bir çiçek bulunur. Taç yaprakları dik durur. Çiçek sapları, çiçeklenmeden önce ve sonra sarmal biçimde kıvrılır.

C. europaeum (Buhurumeryem)

C. persicum (İran sıklameni)

C. pseud-ibericum (ispanya sıklameni)

C. coummill (Değirmi yapraklı sıklamen)

C. hederifolium willd

C. cilicium boiss et held

Işık isteği:

Sıklamenler, ışık isteği bakımından, hafif gölge isteyen süs bitkileri grubunda yer alır. Yan gölge ortamlar, sıklamenler için en uygun ortamlardır.

Sıcaklık isteği:

Serin ortamları severler. Gece sıcaklığı 3- 10 derece arası olmalıdır. (Yaz aylarında)

Çiçeklenme döneminde 10- 12 derece sıcaklığa sahip ortamlarda tutulmalıdır.

Su isteği:

Çiçeklenme döneminde bol su ister. Sulama suyu kireçsiz ve ılık olmalıdır. Su, saksı altındaki su toplama kabına konur, 10-15 dk. sonra da bu kapta kalan su, boşaltılır. Çiçek açma dönemi bitince verilen su iyice azaltılır. Daha sonra yaklaşık bir ay hiç su verilmez.

Nem isteği:

Nem isteği çok fazladır. Mümkün olduğunca yüksek oranda nemli tutulmalıdır. Yapraklarına sık sık su püskürterek istediği nemi sağlayabilirsiniz.

Toprak isteği:

Humuslu, tınlı toprakları severler. Toprağı asit karakterli olmalıdır.  Çiçekçinizden toprak isterken bunu belirtmelisiniz.

Gübre isteği ve gübreleme zamanı:

Ekim-şubat ayları arasında haftada bir kompoze gübrelerle gübrelenmelidir. Gübreli su, 1 lt. suya 1 g gübre düşecek şekilde hazırlanır.

Havalandırma isteği:

Çiçeklenme dönemi sona erdiğinde ve verilen su miktarının iyice azaltıldığı dönemde saksılar havalanması iyi olan ortamlarda tutulmalıdır.

Saksı seçimi:

Kil, seramik, plastik saksı kullanılabilir. Fakat su isteği fazla olduğu için ve plastik saksıları buharlaşma ile su kaybına fazla izin vermediği için diğerlerine tercih edilir.

Sıklamenlerde her yıl saksı değiştirilmelidir. Saksı, her seferinde bir boy daha büyük olmalıdır. Saksı değiştirmek için en uygun aylar, ağustos-eylül aylarıdır.

Hastalık ve zararlıları nelerdir?:

Daha çok uygun olmayan çevre koşulları nedeniyle oluşan hastalıklara rastlanır. Toprak kuru ve sertse kök gelişiminin zayıflaması sonucu, bitkinin sağlığı da bozulur.

Sıklamenin özel bakım ve istekleri:

Sonbaharda bitki, kuzeye bakan pencere önlerine, serin yerlere yerleştirilir. Çiçeklenme dönemi sonunda çok az su verilir. Yapraklar dökülünce ise 1 ay hiç su verilmez. Su verilmeden geçen 1 aydan sonra kök yumruları temizlenir, yumrular daha büyük saksılara alınır. Azar azar su verilerek yumrularının sürgün vermesi sağlanır. Bu dönemde bitki düşük sıcaklıkta tutulmalıdır.

Benzersiz güzellikteki çiçeklerinin rengi, başlı başına bir renk adı olan bu bitki, çiçekseverler için güzel bir uğraş olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir