Telgraf Çiçeği

Güney Amerika orijinli, iç mekanlarda, saksı, kasa ya da çiçeklilerde, şarkıcı bitki olarak yapılan düzenlemelerde de yer alan bir bitkidir.

telgrafçiçeği2_çantamodelleri.biz

Bitkisel özellikleri:

Telgraf çiçeği, Commelinaceae familyasına bağlı, bilimsel adı, “Tradescantia” olup, 40 kadar türü olan bir süs bitkisidir. Türe göre sürüngen veya dik gövdeli olabilir. Alt yüzü alacalı, kırmızı, oval yapraklı, çiçekler 3 taç yapraklı mavi, beyaz, pembe renkte olabilir. Çok yıllık bitkilerdir.

Önemli türleri:

Akçiçekli telgraf çiçeği (T. albiflora) sürünücü sürgünlere sahip bir türdür. Bu nedenle iyi bir sarılıcı bitkidir. Yer örtücü olarak da kullanabilirler.

Pembe çiçekli telgraf çiçeği (T. Blossfeldiana)

Bu türün de sürünücü sürgünleri vardır. Soğuğa oldukça dayanıklı olup kış aylarında bile büyüyebilirler. Yapraklarının üst yüzeyi parlak yeşil renkte, alt yüzeyi ise mor ve tüylüdür. Uzunca bir dönem (mart-haziran arası) pembe çiçekler açar. Pembe çiçekli telgraf çiçeğinin, “variegata” cinsi de önemli bir süs bitkisi olup, yaprakları üzerinde beyaz-krem rengi çizgiler bulunur.

Brezilya telgraf çiçeği (T.  Fluminensis)

Akçiçekli telgraf çiçeğine benzer. Sürgünleri kısadır. Yaprak yüzeyi üstte mavimsi yeşil, altta mor renklidir.  Bu tür telgraf çiçeğinin de ayrıca, “variegata” cinsi bulunur. Bu cins de çizgili yapraklara sahiptir.

telgrafçiçeği4_çantamodelleri.biz

Telgraf çiçeğinin bakımı

Işık isteği:

Aydınlık ortamları sevmekle beraber, yoğun güneş ışığı almayan yerler isterler. Gölge ortamlarda da yetiştirmek mümkündür. Işık isteği açısından çok da seçici bir bitki değildir.

Sıcaklık isteği:

Fazla sıcak sevmezler. Yaz aylarında minimum gece sıcaklığı 10-16°e olmalıdır. Kışın ise sıcaklık 3°e den düşük olmamalıdır.

Su isteği:

Gelişme döneminde ve yaz aylarında su isteği yüksektir. Sıcaklık azaldıkça su istekleri de azalır. Kışın çok az su verilir. İlkbahar-yaz aylarında bitkinin akşamüstü sulanması daha iyi sonuç verir.

Nem isteği:

Yüksek nisbi nem isterler. Bu nedenle kuru havalarda istedikleri yüksek nisbi nem sağlanmalıdır. Yapraklara su püskürterek bu nemi sağlayabilirsiniz. Yalnız suyun kireçli olmaması, fazla soğuk ya da sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz.

Toprak isteği:

Humusça zengin toprakları severler. Bunun için normal saksı toprağı karışımına, orman altı toprağı, yaprak çürüntüsü vs. ilave edebilirsiniz. Normal saksı toprağı; 1 kısım kum, 2 kısım tınlı kum, 1 kısım tort,  1/2 çiftlik gübresi karışımıdır.

Gübre isteği:

İyi bir gübreleme, her bitkide olduğu gibi, telgraf çiçeğinde de sıcağı, soğuğa hastalık ve zararlılara karşı direnç verir. Gereğinden çok verildiğinde ise tam tersi direnci azalır. Genelde az verilmesinden çok fazlası zarar verir. Bitkinin ölümüne bile neden olabilir. Telgraf çiçeği, gelişme döneminde 1 5 günde bir kompoze gübrelerle gübrelenmelidir. 1 litre suya 2 g kompoze gübre düşecek şekilde, istediğiniz miktarda hazırladığınız gübreyi, düzenli bir şekilde çiçeğinize verebilirsiniz.

Üretimi:

Çelikle üretimi son derece kolaydır. İlkbaharda ya da ağustos ayında çelikle üretim yapabilirsiniz, ilkbaharda dikilen çelikler, kışa gelişmiş olur. Ağustos çelikleri ise ertesi yılın yazına kadar gelişir. Kökten ayırma ile üretim de mümkündür. Özellikle saksı değiştirme zamanı, topraktan çıkarılan bitkinin kökleri ayrılarak saksılara dikilir. Bu şekilde yeni bitkiler elde edebilirsiniz. Köklere zarar vermeden ayırabilmeniz için, toprağı önceden yeterince nemlendirin.

telgrafçiçeği_çantamodelleri.biz

Saksı değişim zamanı:

Saksı değiştirme zamanı mart-nisan aylarıdır. Ortalama 2-3 yılda bir saksı değiştirebilirsiniz. Şarkıcı, sürünücü bitkiler olmaları nedeniyle saksı değiştirirken dikkatli olmanız gerekir. (Dallarının kırılmaması için) Saksısı değiştirilmiş çiçeğinizin bir süre gölgede kalması uygun olur.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir