Yanık

yanık_çantamodelleri.biz

Yanık, ısının, fiziksel veya kimyasal başka etkenlerin neden olduğu lezyondur. Isı etkenleri, kaynar sıvı, sıcak ya da kızgın sert maddeler, buhar gibi etkenlerdi. Bunlar dışında, elektrik ve iyonlaştırıcı etkenler, X ışınları, atom patlamaları da yanığa neden olabilen etkenlerdir.

Yanık Dereceleri Nelerdir?

Vücudun %15’inden azını kaplayan yanıklara hafif yanıklar denir. Vücudun %60’ından fazlasını kaplayan ve tedavi edilmeyen yanıklara ölümcül yanıklar denir.

Derinliğine Göre Yanıklar Kaç Çeşittir?

Yaygın bir kızartı, yerel şişkinlik ve ağrı ile kendini gösteren yanıklara Birinci Derece Yanıkları denir.

Şiddetli ağrı, yer yer derinin su toplayarak kabarması ve soyulması İkinci Derece Yanık olup, yanık alt derinin altına kadar ulaşmışsa, İkinci Derece Derin Yanık olarak tanımlanır.

Üçüncü Derece Yanıklarda, derinin bütün katları yanar, duyum tümüyle ortadan kalkar. Deri parşomen görünümü alır.

Bulundukları Yere Göre Yanığın Ağırlık Derecesi

Vücudun %60’ından fazlasını kaplayan ve tedavi edilmeyen yanıklara ölümcül yanıklar denir. Ellerdeki, kıvrım yerlerindeki yanıklar, işlevsel olarak zorluklar yaratır. Yüzde ve boyundaki yanıklar, estetik açısından sorunlara yol açar. Bünye de yanıkta önemli bir etkendir. Çocuklarda, yaşlılarda ya da organik kusurları olan örneğin diyabetli kişilerde yanık daha yavaş iyileşir.

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Küçük yanıklar kendiliğinden geçse de tüm yanıklarda, yara dezenfekte edilmeli. Su toplayan yerler kesilmeli, aseptik pansumanlar yapılarak enfeksiyon kapması mutlaka engellenmelidir.

Yanıklarda Yaralanılan Bitkiler

–          Portakal Nergisi

–          Kılıçotu

–          Farfara

–          Aslanpençesi

–          Kuşburnu

–          Veronika

–          Kavun

–          Duvar sarmaşığı

–          Ispanak yaprağı

–          Havuç kökü

–          Lahana yaprağı

–          Patates yumrusu

Yanıklarda Kullanılan Yağlar

–          Badem yağı

–          Bezir yağı

–          Haşhaş yağı

–          Susam yağı

Yanıklarda Lapa Olarak Kullanılan Bitkiler

–          Duvar sarmaşığı yaprağı (Hedera helix)

–          Havuç kökü

–          Ispanak yaprağı

–          Kavun

–          Lahana yaprağı

–          Patates yumrusu

Bu bitkilerin herhangi birini ezerek elde edeceğiniz lapayı yanık üzerine sürebilirsiniz.

portakalçiçeği2_çantamodelleri.biz

Portakal Nergisi (Calendula Officinalis) Nasıl Kullanılır?

Bir tavanın içinde yarım kilo kadar iç yağını eritip, kızgın yağın içine 2 avuç ince kıyılmış (sap, yaprak, çiçek karışımı) portakal nergisi ilave edip, bitkiler iyice kavrulana kadar karıştırın. Daha sonra 12 saat buzdolabında bekletin. Ertesi gün dolaptan çıkarıp hafif ateşte eritildikten sonra bir tülbent yardımıyla süzüp kavanozlara aktarın. Gerektiğinde kullanılmak üzere serin bir yerde muhafaza etmelisiniz. Yanıklarda her gün kullanmalısınız.

kılıçotu_çantamodelleri

Kılıçotu (Hypericum Perforatum) Nasıl Kullanılır?

Kılıçotuna binbir delik otu da denilir. Sadece yanık tedavisinde değil antidepresan olarak da yararlanılmaktadır. Yanıklarda kılıçotundan yararlanmak için güneşte toplanmış taze çiçeklerini bir kavanoza doldurun. Üstünü çiçekleri tamamen örtecek kadar bezir yağı ya da zeytinyağı ile doldurun. Ağzını sıkıca kapattıktan sonra 14-15 gün, güneşte veya sıcak bir odada ara sıra çalkalayarak bekletin. 15 gün sonra bir tülbentle süzerek şişelere aktarın. Yanıklarda her gün bir kez yanık üzerine bu karışımı sürebilirsiniz.

büyükfarfara_çantamodelleri.biz

Büyük Farfara (Perasites Officinalis) Nasıl Kullanılır?

Deve tabanı da denilen büyük farfara öksürük otuna benzer, görünüşü daha büyüktür. Özellikle yaprakları oldukça iridir. Yanıklarda da bu iri yapraklarından yararlanılır. Taze yapraklarını yıkayıp oklava ile iyice ezdikten sonra yanık üzerine koyun. Günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

aslanpençesi_çantamodelleri.biz

Aslanpençesi (Alchemilla Vulgaris) Nasıl Kullanılır?

Aslanpençesi ormanlarda, yol kenarlarında nemli çayırlarda yetişen bir bitkidir. Yaprakları 7 veya 9 dilimden meydana gelmiştir. Fakat uzun olmayan sağlam bir sap üzerinde bulunurlar. İyice temizlenmiş yaprakları, bir tahta üzerinde oklava ile ezdikten sonra bunu yanık üzerine yayarak kullanabilirsiniz.

kuşburnu_çantamodelleri.biz

Kuşburnu (Rosa Canina) Nasıl Kullanılır?

Kuşburnu 1-5 m. boylanabilen çalı görünümünde bir bitkidir. Yapraklar 5-7 dişli yaprakçıktan oluşur. Gövde yeşilimsi ve çok dikenlidir. Yanıklarda kullanılan kısımları yaprak ve çiçekleridir. 50 gr. Kuşburnu yaprak ve çiçeklerini 1 litre kaynar suda bir süre bekletin daha sonra bu su ile yanıklara kompres yapabilirsiniz.

verenika_çantamodelleri.biz

Veronika (Veronica Officinals) Nasıl Kullanılır?

Daha çok yavşanotu olarak bilinen veronika, tek yıllık genellikle dallanması fazla sürünücü otsu bir bitkidir. yapraklar ufak, yuvarlak, kenarları lopludur. Çiçekler beyaz, mavi-mor renkli olabilir. Yanık tedavisinde çiçeklerinden yararlanılır. 10 gr. Veronika çiçeğini 1 litre kaynar suda 10 dakika demledikten sonra bu sıvı ile yanık üzerine kompres yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir